NOT A MEMBER?
Sign up

Discussions

Other user discussions

Koji je najpouzdaniji način kontracepcije?

25/03/2024 12:52
[dpic=f4a6819a5eab1.jpg][/dpic]

Većini ljudi glavna sporedna posljedica spolnog odnosa je neočekivana trudnoća, čije izbjegavanje predstavlja stalni izvor glavobolje. Trenutno poznati načini zaštite su razvrstani prema pouzdanosti.

Vrlo pouzdan način: intrauterini kontracepcijski uređaji
Intrauterini kontracepcijski uređaji (poznati i kao spirale) su posebni uređaji koji se postavljaju izravno u maternicu.
Intrauterini uređaji sa hormonima djeluju na isti način kao i drugi hormonski metodi. No bakarni intrauterini uređaji bez hormona izazivaju aseptični upalni odgovor koji sprječava začeće.
Kako dobro ovaj metod djeluje: i hormonski i bakarni intrauterini uređaji učinkoviti su u više od 99 % slučajeva.
Zašto može ne uspjeti: intrauterini uređaji počinju djelovati tek nakon određenog vremena nakon postavljanja, pa većina slučajeva trudnoće nastaje u prvim tjednima korištenja. Također, kako hormonski, tako i bakarni intrauterini uređaji mogu se proširiti i čak ispasti iz maternice, ali to se događa vrlo rijetko.

Pouzdan način: hormonska kontracepcija
Hormonska kontracepcija temelji se na uporabi sintetičkih analoga estrogena i progesterona - hormona odgovornih za menstrualni ciklus. U stvari, oni stvaraju umjetni ciklus u kojem nema trudnoće.

Zbog tih promjena u hormonima:

žena gubi ovulaciju, tj. jajna stanica ne sazrijeva;
u maternici se ne stvara sloj endometrija, pa oplođena jajna stanica (ako dođe do toga) nema gdje se pričvrstiti i razviti;
cervikalna sluz postaje gusta, pa spermiji ne mogu prodrijeti u maternicu.
Kako dobro ovaj metod djeluje: najpouzdaniji hormonski lijekovi su implantati, koji su učinkoviti u više od 99 % slučajeva. Na drugom mjestu su injekcije, čija učinkovitost doseže 94 %. Tablete, flasteri i prstenovi također dobro djeluju: redovita uporaba je učinkovita u 91 % slučajeva.
Zašto ovaj metod može ne uspjeti: poremećaji u djelovanju hormona mogu uzrokovati nekoliko razloga.

Neuzete tablete, propuštena injekcija ili zamjena prstena. Da bi hormoni djelovali, treba pratiti raspored prema kojem ulaze u žensko tijelo. Stoga bi žene koje ne vole disciplinu trebale radije izabrati ne tablete, već prstenove ili injekcije - za te pripravke nije potrebno pratiti svaki dan.
Neke antibiotike mogu smanjiti učinkovitost hormona.
Tablete ne djeluju na vrijeme. Primjerice, ako ih žena uzme i zatim povrati.
Pouzdan način: barijerna kontracepcija
Barijerni načini sprječavaju susret jajne stanice i spermija, pa spermiji ne mogu prodrijeti u maternicu.
Barijerni načini su sljedeći:

muški kondomi;
ženski kondomi;
dijafragme;
spermicidi;
kapice.
Kako dobro ovaj metod djeluje: svi barijerni kontraceptivni načini djeluju različito uspješno. Muški kondomi su učinkoviti 82 %, dijafragme 88 %, spermicidi samo 72 %.
Zašto metodi mogu ne uspjeti: najčešće barijerna kontracepcija ne uspijeva zbog naizgled nevažnih pogrešaka u uporabi. Još uvijek svi ne znaju kako i kada staviti kondom, iako je to najrasprostranjeniji i dostupniji način. Osim toga, kondomi mogu puknuti, a dijafragme i kapice mogu skliznuti baš u nezgodno vrijeme.

Nepouzdan način: prirodna kontracepcija
Postoje i prirodni načini kontracepcije koji ne zahtijevaju tablete, kondome ili spirale. Važno je brinuti se za sebe i poštovati sve dogovore s partnerom.
Prirodni načini kontracepcije uključuju:

prekinuti snošaj, kada snošaj završi prije ejakulacije;
kalendar ili bazalna temperatura. Žena prati svoj menstrualni ciklus i mjerenjem temperature određuje dan ovulacije. Tih dana, kada je moguća trudnoća, žena se odriče snošaja.
Laktacijska amenoreja. Tijekom dojenja mnoge žene ne mogu zatrudnjeti.
Kako dobro ovaj metod djeluje? Prirodni načini kontracepcije slabo djeluju, jer njihova učinkovitost ne prelazi 75-78 %. Laktaci
...